Електроенцефалографічний відеомоніторинг (ЕЕГ-відеомоніторинг) — це діагностична методика, яка потребує значних ресурсів, тривалого часу та великих трудових витрат. Вона базується на безперервній реєстрації ЕЕГ протягом тривалого часу (від кількох годин до тижня) з одночасним відеозаписом клінічних проявів. Це дозволяє зафіксувати ті чи інші клінічні події та оцінити біоелектричну активність головного мозку в певний, необхідний для встановлення діагнозу, період часу у кореляції з клінічним явищем. Методика також дозволяє оцінити динаміку біоелектричної активності головного мозку протягом необхідного для вирішення діагностичних і терапевтичних завдань часу.
Під час цієї діагностичної процедури ЕЕГ реєструється протягом тривалого часу під безперервним відеоспостереженням із синхронізацією оцифрованого запису ЕЕГ та відеоспостереження на комп'ютері. ЕЕГ-відеомоніторинг є «золотим стандартом» діагностики епілепсії та неепілептичних пароксизмальних феноменів.
Проведення ЕЕГ-відеомоніторингу є технічно складним видом обстеження як для медичного персоналу, так і для пацієнта. У зв'язку з цим повинні бути чітко визначені можливості цього виду обстеження та відповідні показання для його проведення:
- діагностика епілепсій і епілептичних синдромів;
- перший судомний напад;
- диференційна діагностика епілептичних і неепілептичних пароксизмів;
- фармакорезистентні напади (з метою виявлення псевдоепілептичних пароксизмів або уточнення форми епілепсії);
- наявність у клінічній картині епілептичних і неепілептичних пароксизмів;
- визначення ступеня компенсації епілепсії;
- диференційна діагностика порушень сну;
- діагностика епілептичних непароксизмальних розладів, пов'язаних з епілептиформною активністю під час сну;
- контроль ефективності лікування;
- медикаментозна ремісія (об'єктивне підтвердження ремісії);
- підготовка до скасування терапії антиконвульсантами;
- вирішення питання про оперативне лікування епілепсії;
- прогресуючі когнітивні та поведінкові розлади у дітей;
- вирішення експертних питань.
Висновок за результатами проведеного тривалого ЕЕГ-відеомоніторингу надає висококваліфікований спеціаліст з ЕЕГ-обстеження, який чітко розуміє мету та завдання проведення такого тривалого і трудомісткого дослідження.
Використання цієї діагностичної методики в практичній діяльності неврологів, психіатрів, а також лікарів загальної практики дозволяє покращити якість діагностики як епілепсії, так і неепілептичних пароксизмальних станів, підвищує ефективність лікування, дозволяє оцінити клінічний перебіг і якість ремісії захворювання.
Розшифровкою ЕЕГ-відеомоніторингу займається лікар Шейніна Тетяна Леонідівна.