Рабочі години: пн-пт 9:00 - 18:00, сб 9:00 - 15:00

0992943756

вул. Рибалко 4, м. Харків

au.moc.norien%40ofni

Рабочі години: пн-пт 9:00 - 18:00, сб 9:00 - 15:00

0992943756

вул. Рибалко 4, м. Харків

au.moc.norien%40ofni

Рабочі години: пн-пт 9:00 - 18:00, сб 9:00 - 15:00

0992943756

вул. Рибалко 4, м. Харків

au.moc.norien%40ofni

Полисомнографія

Полісомнографічне обстеження
Основним методом інструментальної діагностики розладів сну є нічне полісомнографічне обстеження. Полісомнографія – це методика одночасної реєстрації великої кількості фізіологічних параметрів під час сну. Стандартне полісомнографічне дослідження передбачає збір і аналіз інформації про: а) структуру сну пацієнта, б) особливості його дихання, в) серцеву діяльність, г) оксигенацію артеріальної крові.

У полісомнографічному обстеженні можна виділити три послідовні етапи:

1. Реєстрація даних. Полісомнографічне обстеження включає відеомоніторинг і реєстрацію понад 20 параметрів: електроенцефалограму (ЕЕГ); електроокулограму (ЕОГ); електроміограму (ЕМГ); ороназальний повітряний потік; грудні та черевні дихальні зусилля; електрокардіограму (ЕКГ); сатурацію артеріальної крові (SaO2); актограму та інші показники.

За результатами аналізу ПСГ-запису складається клінічний висновок. Існують загальноприйняті показники, які повинні бути відображені у тексті висновку. Наявність у програмі можливості створення автоматизованого висновку значно прискорює його написання та дозволяє включити до висновку детальні результати кількісного аналізу даних.

Якість нашого життя значною мірою визначається станом психічного та фізичного здоров’я. Суспільство усвідомило, наскільки важливими для їх збереження є правильне харчування та адекватна фізична активність. Проте значення сну часто залишається недооціненим. Це зумовлено тим, що ми аналізуємо свої відчуття і події під час неспання і розглядаємо сон як пасивний період відпочинку для душі та тіла.

Однак задумайтеся, чи природа настільки наївна, що зберегла сон у процесі еволюції та забрала у людей і тварин третину їхнього життя? Чому варто не виспатися одну ніч — і вже болить голова, поганий настрій, знижена працездатність?

Сучасна наука переконливо показала, що сон — це активний, складний, багатофункціональний процес. Приблизно 25% періоду сну мозок настільки ж активний, як і під час неспання. Він проявляє високу електричну активність і потребує інтенсивного припливу крові. Сон важливий для відновлення енергетичних витрат мозку, тіла, для нормального функціонування пам’яті. Під час сну виробляються певні біологічно активні речовини, такі як гормон росту. У період сну посилюється поділ клітин та відбувається безліч інших процесів. Якщо в експерименті позбавити тварину сну, вона гине.

Вивчення сну привело до виявлення великої кількості порушень сну та виділення нового розділу медицини — медицини сну, або, як її ще називають, сомнології — науки про сон. Діагностика та лікування різних розладів сну вимагають від лікаря-сомнолога не лише спеціальних медичних знань, а й сучасного медичного обладнання.

У лабораторії сну нашої Клініки працюють кваліфіковані лікарі-сомнологи, і вона оснащена системою відеомоніторингу ЕЕГ та полісомнографії* (ПСГ), виробництва американської компанії Grass Instrument (ex. Grass Telefactor), яка протягом кількох десятиліть є лідером у цій галузі, і апарати якої заслужено вважаються «золотим стандартом».
Полісомнографія – основний метод дослідження сну.
Найбільш інформативним методом дослідження сну людини є полісомнографія (ПСГ). Слово походить від слів poly- множинний, somnos - сон, grapho - пишу. Полісомнографія – метод, що реєструє показники життєдіяльності людини під час сну (зазвичай під час нічного сну). Під час дослідження реєструється ряд показників. Найважливішими з них є:
• Електроенцефалограма (ЕЕГ) - запис електричної активності мозку
• Електроокулограма (ЕОГ) - запис рухів очей
• Електроміограма (ЕМГ) - запис напруги м’язів (частіше підборідних)
Сукупність цих трьох показників дозволяє лікарю-сомнологу у будь-який момент визначити, на якій стадії сну знаходиться людина. За результатами запису сну будується часовий графік сну - гіпнограма, а потім розраховуються різні характеристики сну (час засинання, тривалість стадій сну тощо), які порівнюються з тими, що повинні бути в нормі.

ПСГ дозволяє відповісти на два основні питання:

1. Чи відповідають показники сну пацієнта нормативним? (при цьому лікар-сомнолог здійснює візуальний аналіз гіпнограми, а кількісні дані порівнюються з віковою нормою).
2. Які феномени зустрічаються під час сну і чи можуть вони бути причиною його порушення? (наприклад, зупинки дихання або апное, м’язові посмикування, епілептичні розряди).
Щоб отримати дані про перераховані шкідливі феномени, пов’язані зі сном, лікар-сомнолог при ПСГ реєструє ще кілька показників:
• Потік видихуваного повітря з рота, ніздрів
• Дихальні рухи грудей, живота
• Шум дихання (хропіння)
• Рівень насичення крові киснем
• Положення тіла в ліжку
• Частота серцевих скорочень

Запис полісомнографічного обстеження проводиться за присутності невролога, кандидата медичних наук Бабкіної Юлії Андріївни. Далі ми відправляємо результат обстеження на консультацію доктору медичних наук Дубенку Андрію Євгеновичу.